Izolacja Dachu

izolacja dachu pianka
Szanowni Państwo

„Building Science” LALLAFOM® USA to inżynieryjno-naukowy dział z USA, w którym pracuje ceniony na całym świecie zespół, mający wiele dokonań w zakresie nauk budowlanych i innowacyjnych rozwiązań budowlanych. Placówka specjalizuje się zarówno w budowie modelowych obiektów w różnych strefach klimatycznych, jak również prowadzeniu badań i publikowaniu najlepszych rozwiązań w zakresie energooszczędnych domów i innego rodzaju budynków. LALLAFOM® USA dzieli się swoją wiedzą, przekazuje nowe, sprawdzone informacje i obala stworzone mity, które wciąż pokutują wśród wielu specjalistów na całym świecie. Czerpiąc z możliwości placówki, pragniemy przekazać tę wiedzę dalej i zaprezentować ją każdemu z Państwa.

„Spray Foam Roofing”, czyli szczelna i długowieczna izolacja dachu natryskową pianą zamknięto- komórkową.

Unikalna aplikacja w technologii LALLAFOM® USA to izolacja natryskowa nanoszona hydrodynamicznie na nawierzchnię dachu. Jej zaletą jest to, że po wykorzystaniu odpowiednich urządzeń (pozwalających na 2-składnikowe dozowanie), umożliwia dokładne wypełnienie wszystkich szczelin i stworzenie twardej, bezszwowej struktury poszycia dachu. Zamknięto-komórkowa piana poliuretanowa rozpręża się 30-krotnie i tworzy w pełni jednolitą warstwę. Dzieje się to w kilka sekund po aplikacji, a dzięki bardzo szybkiemu wzrostowi warstwy izolującej oraz błyskawicznemu stygnięciu, uzyskiwana jest doskonała izolacja dachu – zarówno pod kątem temperatury, jak i wody. Dodatkowo nie trzeba martwić się przeciążeniem konstrukcji dachu, ponieważ poliuretan to materiał bardzo lekki.

Chociaż w naszym kraju izolacja natryskowa dopiero zdobywa należną jej popularność, na całym świecie jest ceniona od ponad 30 lat i jest uważana za najlepszy sposób na ocieplanie dachu. Polecane Państwu systemy można stosować zarówno w obiektach remontowanych, jak też nowopowstających – ich właściwości wpływają na znaczną redukcję kosztów ogrzewania i klimatyzacji – dach może być odpowiedzialny nawet w 70% za ucieczki ciepłego powietrza z budynku oraz za napływ gorąca do wnętrza podczas upałów.
Wieloletnia trwałość powstałych powłok sprawia, że unikniecie Państwo konieczności regularnej, okresowej wymiany termoizolacji. Kiedy zainstalowana zostanie odpowiednia warstwa piany poliuretanowej, dochodzi do drugiego etapu prac, a więc aplikacji powłoki ochronnej – modyfikowanego silikonu SealCote 1000. Waśnie dzięki tej końcowej powłoce podstawowa warstwa izolacyjna zostaje odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem ultrafioletowym, a właściwości hydro-izolacyjne stają się jeszcze lepsze. Ponadprzeciętna żywotność sprawia, że system ten spełnia oczekiwania użytkowników na przestrzeni wielu lat. Modyfikowany silikon SealCote 1000 stanowi również sam w sobie doskonałe zabezpieczenie hydro-izolacyjne nawet wtedy, gdy aplikowany jest bezpośrednio na powierzchnię dachu. Tworzy jednolitą, trwałą powłokę, która jest odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak również czynniki pogodowe.

Izolacja metodą natryskową, czyli wieloletnia żywotność

Ocieplenie dachu pianką poliuretanową daje gwarancję poprawy sprawności energetycznej budynków na wiele lat. Do tej pory nie wiemy jednak, jaka jest maksymalna żywotność tego rodzaju ocieplenia, a jego skuteczność i trwałość przeszły najśmielsze oczekiwania. Przy dodatkowym zabezpieczeniu warstwy termoizolacyjnej dachu powłoką silikonową, a także regularnemu serwisowaniu powłoki (raz na 10-15 lat), jest ona w stanie służyć nam przez wiele dziesięcioleci, nie tracąc z biegiem lat swoich właściwości (w przeciwieństwie do tradycyjnych metod, za pomocą których wykonywane jest ocieplanie dachu).

Przeglądy dachów z izolacją natryskową

Mimo bardzo dużej wytrzymałości, natryskowe izolacje dachu mogą teoretycznie zostać uszkodzone przez skutki ekstremalnych warunków pogodowych. W związku z tym konieczne jest regularne sprawdzanie ich stanu – najlepiej raz na rok. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej w wyniku silnego wiatru, przenoszącego ostre lub ciężkie przedmioty, które następnie uderzają w dach – mogą wtedy powstawać niewielkie wgięcia, pęknięcia i przebicia. Uszkodzenia te można łatwo usuwać miejscowo samym silikonem SealCote 1000, a w przypadku większych urazów można najpierw powtórzyć aplikację pianki poliuretanowej.

Izolacja natryskowa a prace na dachu

Korzystamy z produktów, które dzięki podwyższonej gęstości, większej niż w przypadku styropianu czy pianek stosowanych do ocieplania ścian i poddaszy, są bardzo wytrzymałe. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby po ich aplikacji poruszać się po powierzchni dachu i wykonywać różnego rodzaju prace. W przypadku naszych produktów uzyskano doskonałe parametry odpornościowe – zarówno na nacisk, jak też rozciąganie i to mimo niewielkiej wagi systemu. Aby zabezpieczenie dachu było kompletne i długowieczne, koniecznie zalecamy pokrycie całości warstwę specjalnie modyfikowanego silikonu o dużej zawartości cząstek stałych , który posiada wysoką sprawność hydro-izolacyjną oraz utrzymuje elastyczność w każdym zakresie zewnętrznych temperatur atmosferycznych.

Gwarancja szczelnego, sprawnego, ekonomicznego dachu

Izolacja dachu przy wykorzystaniu wysokiej jakości pianki poliuretanowej pozwala wykonawcom na udzielanie wieloletnich gwarancji – co najmniej 10-letnich, które obejmują materiał i wykonanie. Bardzo często istnieje również możliwość przedłużenia gwarancji nawet do 20 lat, a dzięki przypisaniu jej do danego obiektu, obejmuje ona swoją ochroną kolejnych właścicieli danej nieruchomości.

Zalety stosowania technologii natryskowej

Poliuretan to materiał, który ze względu na swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne i bez łączeniową technologię instalacji, sprawdza się w miejscach narażonych nawet na bardzo zróżnicowane i ciężkie warunki termiczne i ciągłe zmiany temperatur. Natryskowe systemy poliuretanowe są niezwykle uniwersalne i sprawdzają
się zarówno w izolowaniu ścian czy poddaszy, jak też zabezpieczaniu promów kosmicznych przed ekstremalnymi
temperaturami tarcia podczas przebijania się przez ziemską atmosferę.
Z łatwością, idealnie oddzielają radykalnie odmienne od siebie środowiska termiczne, znajdując zastosowanie w ocieplaniu połaci dachowych, które mają ogromny wpływ na sprawność energetyczną budynku. Dachowa pianka natryskowa chroni wnętrze budynku i zapewnia w nim komfort o każdej porze roku:
– zimą, kiedy zatrzymuje ciepło w budynku i tym samym ogranicza koszty związane z ogrzewaniem,
– latem, gdy nie pozwala przedostać się do wnętrza budynku zbyt ciepłemu powietrzu, nie tylko zapewniając wysoki komfort użytkownikom, ale również ograniczając koszty eksploatacji systemów klimatyzacji, które będą pracowały dużo wydajniej i ekonomiczniej.

Technologia LALLAFOM® USA, począwszy od inteligentnego projektu poprzez właściwy dobór systemu oraz prawidłowe przeprowadzanie prac dociepleniowych, nie tylko daje możliwość znacznego obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia (ponad 50%), ale pozwala na oszczędności już w sferze projektowej, zakładając instalację urządzeń grzewczych o mniejszych mocach. Najbardziej ceniona jest jednak dlatego, że zapewnia najwyższy komfort użytkowników, bez względu na kondygnację i miejsce, w którym aktualnie się znajdują.

Nie wszystkie firmy są w stanie skutecznie wykonać czy nawet zaoferować ocieplenie dachu w technologii natryskowej. Dlaczego?

Wynika to z faktu, że do fachowego wykonania docieplenia wymagany jest specjalistyczny sprzęt, którego koszt
przekracza możliwości wielu firm. Ponadto od specjalisty wymagane jest doświadczenie w ocenie podłoża i jego renowacji, co idzie w parze z brakiem umiejętności oraz należytej wiedzy – te zdobywa się latami, by prawidłowo dobierać i nanosić materiały (polimery i elastomery) do określonych pokryć dachowych. Natryskowe izolacje dachu muszą być wykonywane z dbałością o najmniejszy szczegół, w związku z czym branżowi wykonawcy bardzo często nie są w stanie podejmować się tego rodzaju działań. Liczba specjalistycznych firm, które realizują najbardziej skomplikowane zlecenia z największą dbałością o szczegóły oraz dysponują specjalistycznym wyposażeniem jest więc bardzo niewielka.

Jakie błędy popełniane są w branży dociepleń i izolacji dachów? Oto kilka wniosków, jakie wyciągnęliśmy na przestrzeni lat i z którymi pragniemy się z Państwem podzielić.

Na samym początku warto zwrócić uwagę na bardzo ważny szczegół – cena oferty nie jest wyznacznikiem jakości przeprowadzanych prac i tym samym opłacalności inwestycji. Bardzo często mamy do czynienia z telefonami inwestorów, którzy decydując się na niesprawdzoną ekipę i niskobudżetowy materiał muszą zaraz radzić sobie z przeciekającym dachem, bo izolacja lub termomodernizacja połaci dachowej nie została wykonana w należyty sposób albo nawet nie była w stanie została ukończona. Niestety – wybór najtańszych ofert zazwyczaj wiąże się z wyborem bardzo niskiej jakości materiałów, stricte nie przeznaczonych dla pracujących połaci dachowych, których właściwości zmieniają się z czasem albo które tracą je w wyniku działania zmiennych warunków pogodowych. Inwestorzy, decydując się na niewystarczająco wykwalifikowaną ekipę, już po kilkunastu dniach miewają problemy ze swoim ,,świeżo zaizolowanym” dachem. Wielką porażką jest również brak kwalifikacji, doświadczenia lub zdrowego rozsądku firm wykonawczych – „specjaliści” przeprowadzając prace na pół gwizdka albo w nieodpowiedni sposób, rekompensują to Klientom niską ceną wyjściową, lecz pierwsze problemy technologiczne sprawiają, że ich prace muszą zostać zakończone, zanim tak naprawdę na dobre się zaczęły lub poprawiane zaraz po zakończeniu . Wiąże się to ze stratą czasu i pieniędzy, szczególnie że naprawy powykonawcze mogą nie przynieść w pełni należytego skutku – wcześniej popełnione błędy mogły już spowodować, że zawilgoceniu uległy głębsze warstwy poszycia i nawet najlepszy materiał użyty do naprawy usterki nie będzie w stanie dzięki swoim właściwościom usunąć tego problemu. Podobnie jak w przypadku styropianu, które poprzez zawilgocenie traci swoje parametry termoizolacyjne. Aby uniknąć podobnych, kosztownych sytuacji, warto postawić na ściśle przeznaczony i dedykowany do dachów, system poliuretanowej pianę natryskową HeatGuard 250 i silikonu SealCote 100, który gwarantuje:

– pełną hydro-izolacyjność,
– wysoką termoizolacyjność,
– trwałe połączenie z podłożem,
– stałą odporność zarówno na działanie czynników atmosferycznych i zmiennych temperatur
– wytrzymałość na pękanie (siły ściskające i rozciągające)

„Nagminnie spotykamy się na rynku z propozycjami przejęcia napraw błędnie wykonanych izolacji dachów płaskich” – LALLAFOM USA

Specjaliści naszej firmy, na prośbę Klientów, regularnie interweniują w wyniku nieprawidłowo wykonanej instalacji ocieplenia i izolacji dachu. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie podjąć się powtórnej termo lub hydroizolacji, ponieważ w wyniku prac wadliwie przeprowadzonych przez mało znaną, nieposiadającą należyte umiejętności firmę, inwestor nie posiada już często wystarczającego budżetu na usunięcie wadliwej powłoki, a także wykonanie zupełnie nowego ocieplenia. W wyniku desperacji i braku możliwości finansowych, jesteśmy proszeni o dokonanie powierzchownych napraw, co jest często niemożliwe – efekt końcowy jest bardzo niepewny, dlatego podjęcie ryzyka może narazić obie strony zarówno na stratę pieniędzy, jak i czasu. Działanie tylko i wyłącznie w dobrej wierze, lecz bez możliwości zapewnienia najlepszego efektu końcowego i gwarancji na wykonane prace naprawcze byłoby wyrazem braku profesjonalizmu i szacunku dla Klienta. Nieprawidłowo wykonywane ocieplanie i izolacja dachu skutkuje późniejszymi kosztami, wynikającymi nie tylko z konieczności przeprowadzania kolejnych napraw, ale również np. przekraczania terminów związanych z oddaniem obiektu do użytku. Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę źle wykonanych izolacji dachów można wyciągnąć wniosek, że pozory mylą, a odpowiednie wykonanie docieplenia nie jest tak łatwe, jak może się wydawać. Apelujemy więc do inwestorów, aby wybierali kompetentnych wykonawców oraz sprawdzone technologie, które w porównaniu do pozornie „atrakcyjnych ofert” i „najniższych cen”, dają prawidłowe efekty i nie generują późniejszych kosztów. Doświadczenie naszej firmy oraz najwyższej jakości wyposażenie, pozwalają nam realizować zlecenia profesjonalnie, kompleksowo i co najważniejsze, skutecznie.
Potwierdzeniem naszych umiejętności są poniższe ilustracje, pokazujące inwestycje zrealizowane przez naszą firmę na rodzimym rynku – na prośbę właścicieli obiektów osobiście sprawdzamy ich stan po pewnym czasie od przeprowadzenia naszych prac. Nasze działania pozwalają na zmieszczenie się w przewidywanym budżecie i bez żadnych dodatkowych kosztów powykonawczych.

Zapraszamy po długowieczne i ekonomiczne natryskowe izolacje dachów płaskich.