Ocieplanie poddaszy
Szanowni Państwo
Korzystamy z rozwiązań cenionych na rynku specjalistów, a więc amerykańskiego działu inżynieryjno-naukowego „Building Science” LALLAFOM® USA. Placówka ta posiada doświadczony zespół specjalistów, który w ciągu wielu lat przeprowadzania testów, publikacji nowych rozwiązań oraz budowania modelowych obiektów w różnych strefach klimatycznych, zdobyła zaufanie firm budowlanych na całym świecie. To specjaliści w zakresie energooszczędnego oraz inteligentnego budownictwa, którzy gromadzą przydatne informacje, a także obalają mity, wciąż wprowadzające w błąd wielu wykonawców i inwestorów. Na bazie tych doświadczeń, świadczymy Państwu usługi i szerzymy wiedzę na temat najbardziej efektywnych rozwiązań w zakresie ocieplania poddaszy.
Jakie błędne „przykazania” obowiązują w tej dziedzinie i jakich opinii trzeba się wystrzegać? Oto te najważniejsze i najczęściej powtarzane, FAŁSZYWE opinie:
– Najlepszą termoizolację i wysoki komfort użytkownikom obiektu zapewni jak najwięcej izolacji na podłodze poddasza, a także odpowiednia wentylacja poddasza. Metoda ta zapobiega również przedostawaniu się do wnętrza wilgotnego powietrza, a co za tym idzie pojawianiu się grzyba.
– W okresie letnim, by skutecznie walczyć z największymi upałami, w przestrzeni poddasza należy zastosować wywietrzniki, kratki oraz wentylowaną podbitkę. Usuwają one wilgoć i napływ ciepłego powietrza i tym samym pozwalają uzyskać użytkownikom obiektu oczekiwany komfort.
– Aby uzyskać ciepłe wnętrze zimą i chłód wnętrz latem, wystarczy zastosować na suficie poddasza ponad karton-gipsem, tradycyjny materiał dociepleniowy
– Najlepszym sposobem na ocieplanie poddaszy w drewnianej konstrukcji, jest sztywna, zamknięto-komórkowa piana poliuretanowa.
– Bez względu na konstrukcję strychu, zawsze najlepszą metodą docieplenia jest zastosowanie każdej technologii natrysku pianką poliuretanową (bez względu na jej rodzaj i gatunek).
Oto nasze uwagi do powyższych punktów:
– Dach, a co za tym idzie pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod nim, to najważniejsze miejsce jeżeli chodzi o straty ciepła zimą oraz jego przyrostu w trakcie sezonu letniego.
– Piana poliuretanowa pozwala na szczelne ocieplanie poddaszy i jest uznawana za najbardziej energooszczędne oraz zdrowe rozwiązanie tego typu. Obniża w znaczący sposób straty ciepła, zmniejsza zużycie energii, a także powoduje, że w każdej części domu temperatura pomieszczeń jest na podobnym poziomie. Zatrzymuje ciepło zimą wewnątrz i chroni przed nadmiernymi upałami latem, eliminując przy tym zanieczyszczenia, wilgoć oraz alergeny.
– Korzystając z tradycyjnych materiałów izolacyjnych, nie ma możliwości przeniesienia koperty izolacyjnej z sufitu bezpośrednio do wewnętrznej strony połaci dachu, w związku z czym niemożliwe jest uzyskanie niewentylowanego poddasza.
– Uzyskanie „niewentylowanego poddasza” to gwarancja stabilizacji temperatury, wilgotności powietrza oraz ciśnień atmosferycznych. Daje także możliwość wyeliminowania stref wykroplenia wilgoci oraz niekontrolowanej wymiany powietrza w trakcie zmian dobowych czy zmiennych pór roku.
– Zastosowanie tradycyjnych sposobów izolacji (w podłodze, lub suficie typu karton-gips) nie da nam możliwości zatrzymania konwekcyjnych ruchów powietrza i promieniowania cieplnego – ich jedyną właściwością jest tworzenie oporu cieplnego. Efektami ich stosowania jest utrata ciepła, które wznosi się w pionie, topnienie śniegu na dachu i pojawianie się na nim lodu w trakcie zimy, a także nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń w trakcie lata. Ponadto tradycyjne rozwiązania nie wykazują się stabilnością parametrów na przestrzeni lat.
Nasza firma oferuje wszystkie rodzaje pian poliuretanowych oraz powłok ochronnych najwyższej jakości, w tym cenione na całym świecie piany zamknięto-komórkowe HeatGuard® 200, które doskonale sprawdzają się w obiektach metalowych i murowanych. Nie jest to jednak najlepszy sposób na ocieplanie poddaszy o drewnianej konstrukcji, dlatego w tym przypadku, korzystając ze swojego doświadczenia, bezwzględnie zalecamy otwarto-komórkowe produkty z serii SealGuard® 500, która zapewnia kontrolowane „oddychanie” drewna i właściwe odprowadzanie wilgoci. Pozwala również na łatwe i szybkie zlokalizowanie ewentualnej nieszczelności dachu i tym samym uniknięcie nieodwracalnych szkód.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie trudno jest znaleźć na rynku wysokiej jakości systemy otwarto-komórkowe, a firmy specjalizujące się w izolacjach natryskowych nierzadko nie są w stanie zaproponować odpowiedniego produktu albo nie potrafią odpowiednio go przetworzyć. Nie usprawiedliwia to jednak faktu stosowania produktów zamknięto-komórkowych, które mogą wyrządzić wiele szkód drewnianej konstrukcji poddasza. Dlatego też jesteśmy w stanie zapewnić Państwu fachowe doradztwo techniczne oraz zrealizować zlecenie zgodnie ze standardami jednych z największych specjalistów w branży, czyli LALLAFOM® USA. Aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć obiekt przed wilgocią oraz czynnikami zewnętrznymi, możliwe jest ocieplanie pianą poliuretanową PUR na dwa sposoby:
-
- Poddasze nieużytkowe wentylowane, czyli izolacje w stropie.
Sposób docieplania często wynika z projektu nadzorującego architekta – tradycyjnie montuje się pianę w stropie (podłodze) strychu, w związku z czym zajmuje ona miejsce innego materiału izolacyjnego – wełny mineralnej, styropianu lub celulozy. Konstrukcja przestrzeni poddachowej pozostaje nieocieplona, a strefa wyposażona w kratki i wentylatory. Choć wciąż jest to najbardziej popularna metoda, nie zawsze okazuje się tą najbardziej skuteczną.
-
- Izolacja natryskowa między krokwiami i profilami dachu (poddasze niewentylowane).
Ocieplenie poddasza wykonywane jest przy użyciu otwarto-komórkowej piany izolacyjnej SealGuard® 500 i cieszy się bardzo dużym zaufaniem wykonawców dociepleń – nie tylko w naszym kraju, ale też na całym świecie. Uważane jest za najbardziej skuteczny i efektywny sposób docieplania i uszczelniania zadaszenia zarówno w budynkach prywatnych, jak również użytkowych (handlowych, usługowych czy przemysłowych). Jego zadaniem jest dokładna termoizolacja i odizolowanie wnętrza przed zanieczyszczonym powietrzem i zmiennymi czynnikami atmosferycznymi.
Specjaliści w zakresie budownictwa od bardzo dawna toczą dyskusje dotyczące tradycyjnych metod izolacji – wynika to z faktu, że wnętrza znajdujące się pod dachem a wykonane w tradycyjny sposób, uwzględniają niekontrolowany przepływ wentylacji pasywnej z zewnątrz. Zwykle tłumaczy się to tym, że w trakcie letnich upałów poddasze powinno zostać przewietrzone i pozbawione gromadzącej się w nim wilgoci.
Metoda ta okazuje się nieskuteczna, ponieważ w praktyce pomieszczenie jest wentylowane tylko pozornie a temperatura jego wnętrza latem wynosi średnio 54 stopnie C. Takie warunki mają bardzo negatywny wpływ nie tylko na komfort użytkowników, ale również koszty związane z klimatyzacją wnętrz. Piana poliuretanowa SealGuard® 500 pozwala na ochronę poddasza przed ekstremalnymi temperaturami – w przypadku tradycyjnych metod dociepleniowych nagrzewające się poszycie dachowe emituje bez przeszkód promieniowanie cieplne do wnętrza. Technologia natrysku piany poliuretanowej pozwala na skuteczne zabezpieczenie wnętrza poddasza zarówno przed niskimi jak i przed wysokimi temperaturami. Eksperci budowlani, przywiązani do tradycyjnych metod, często do ocieplania poddasza pianą poliuretanową podchodzą z rezerwą, wychodząc błędnie z założenia, że ogólnie poliuretan nie pozwala „oddychać” drewnianym konstrukcjom, co ma jednak w praktyce odniesienie tylko do przypadku piany zamknięto-komórkowej, nie przeznaczonej do tego typu aplikacji.
Ocieplenie poddasza w systemie SealGuard® 500 pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii ogrzewania i to na kilka sposobów. Przede wszystkim wyeliminowane zostają obciążenia na instalacjach mechaniki grzewczo-wentylacyjnej, a zadaszenie, przez które ucieka wiele ciepła, zostaje uszczelnione na tyle, by zredukować INFILTRACJĘ i EXFILTRACJĘ mas powietrza. Dzięki temu wewnątrz poddasza nie gromadzą się nadwyżki wilgoci, powstałe wewnątrz domu. Nie dochodzi również do nagrzewania się poddasza, co odciąża systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne, eliminuje wilgoć oraz wpływa pozytywnie nas codzienny komfort użytkowników danego obiektu.
Standardowe metody izolacji z instalacją w podłodze poddasza, nie tworzą bariery dla gorącego powietrza wnikającego w sezonie letnim do wnętrza budowli poprzez nagrzewające się poszycie dachowe (nawet 60 stopni C). W wyniku procesu promieniowania, temperatura wnika do pomieszczeń poddachowych, pogarszając drastycznie warunki nie tylko w górnej kondygnacji budynku.
Dzięki SealGuard® 500 tego rodzaju transfer temperatury zostaje zredukowany aż o 23 stopnie C – spadek temperatury powierzchniowej sprawia, że tempo przenikania energii zostaje proporcjonalnie spowolnione. Pozwala to stworzyć we wnętrzu korzystne warunki dla użytkowników.
Ocieplanie poddaszy pianą poliuretanową (metoda niewentylowana) daje wiele korzyści:
- Znaczne obniżenie kosztów ogrzewania zimą i chłodzenia latem, a także podwyższenie sprawności energetycznej budynków, na co dowodem są zarówno przeprowadzane badania i testy, jak również praktyka.
- Odciążenie instalacji grzewczo-klimatyzacyjnej i doskonała szczelność poszycia.
- Dużo łatwiejsze i szybsze wykonanie szczelnej izolacji bezpośrednio na wewnętrznej powierzchni dachu.
- Podwyższenia jakości powietrza wewnątrz budynku
- Wygłuszenie i komfort akustyczny całej izolowanej strefy poddachowej
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu..